.
Grade 6
. What Is It? Current Page:Tips and Tricks When Students Ask Lesson Ideas
. . .
Tips and Tricks

Rates

  • Point out to students the many uses of rates in everyday life, such as the prices in stores and theaters, the speed of cars and airplanes, and the records of sporting events.

  • Encourage students to think, estimate, and predict rates based on a given rate, such as "how much will 10 roses cost if 3 roses cost $2.00"? Have them discuss different strategies for solving the problem.

  • Using facts about money, time, and distances provides meaningful experiences about unit rates and ratios in general.

  • A good project for families to participate in is to have students go to a store and find the unit price for different sizes of the same product. Usually, the larger sizes are at a better rate, but that is not always the case. It is not uncommon to find larger sizes of a product at a higher rate than smaller sizes.

  • Have students organize information about equal rates in a table to help them understand the method of unit rates and equal ratios.

Mathematics Center | Math Steps
Education Place | Site Index
Copyright © 1999 Houghton Mifflin Company. All Rights Reserved.
Terms and Conditions of Use | Privacy Policy.