.Grade 6
. What Is It? Tips and Tricks When Students Ask Current Page:Lesson Ideas
. . .
Developing The Concept

Rates

Now that students know how to find a unit rate, they will learn how to find an equivalent ratio using unit rates. Finding equivalent ratios is similar to finding equivalent fractions.

  • Say: Yesterday we learned how to find a unit rate. Today we are going to learn how to use that unit rate to solve problems. Look at this problem.

  • Write the following on the board: "Yesterday Richard ran 18 laps around the track in 12 minutes. If he runs at that rate for 30 laps, how long will it take him?"

  • Ask: What are we trying to find in this problem?
    We are trying to find out how long it takes Richard to run 30 laps.

  • Ask: What information do we know that will help us solve this problem?
    We know that Richard can run 18 laps in 12 minutes. We also know he is to run at that same rate for 30 laps.

  • Ask: How far does Richard run in one minute?
    Richard runs 1.5 laps in one minute.

  • Say: Let's make a table to list the information we know.
    Make the following table and fill it in by soliciting class input.

    Number of LapsNumber of Minutes
    1.51
    32
    64
    128
    1812
    2416
    3020

    Discuss the table and how to fill in each row.

  • Ask: Does anyone see another way we could have found the answer of 20 minutes without writing down the whole table?
    Some students might recognize that if they divided 30 by 1.5, they would get 20 minutes. Discuss this strategy with the class.

  • Write the following problem on the board: "Maria wanted to buy a pencil for everyone in her class. If it cost $0.78 for 3 pencils, how much would Maria have to spend if she bought a pencil for each of her 24 classmates?"

  • Say: I'd like you to solve this problem at your desks and then we'll discuss what you did.
    Have students come to the board and share their solutions. Many of the students may have solved it by finding the unit price. Others may have solved it by saying if 3 pencils cost $0.78, and 24 = 3 x 8, we could multiply $0.78 by 8 and get $6.24. If they don't do it that way, suggest it as an alternative method for them to solve this problem. Here again, making a table may prove helpful.

Mathematics Center | Math Steps
Education Place | Site Index
Copyright © 1999 Houghton Mifflin Company. All Rights Reserved.
Terms and Conditions of Use | Privacy Policy.